Almanya’da Yaşam

Almanya'da bulunan üniversite sayısı yaklaşık olarak 370’dir.  Bu üniversitelerde ortalama 2 milyon öğrenci eğitim görmektedir.  2 milyonluk öğrenci nüfusunun 240.000'nini yabancı öğrenciler oluşturmakta.  Bu göstermektedir ki Almanya, USA ve İngiltere'nin ardından yabancı öğrenciler tarafından en çok talep gören ülkelerden biri.  Bu yüzden Almanya Üniversiteleri uluslararası öğrencilere alışık bir ülke. Üniversiteler hem Alman hem de Alman olmayan öğrenciler için kampüs bünyesinde konaklama alternatifleri sunmaktadır.  Bu konaklama alternatifi yabancı öğrenciler için en hesaplı konaklama şeklidir.  Banyosu ve tuvaleti genellikle ortak paylaşımlı olan yurt odaları en hesaplı konaklama alternatifi olması nedeniyle oldukça popülerdir.  Bu nedenlerle yurtlara erken başvuru yapılmadığı takdirde öğrencilerin yurtlarda yer bulamama ihtimali vardır.  Diğer bir konaklama alternatifi ise daire paylaşmaktır.  Öğrencilerin pek çoğu bu konaklama tipini tercih etmektedir.  Bir evi paylaşan öğrenciler, internet, elektrik, su vb. masrafları da paylaşmış olacakları için, daire paylaşmanın da avantajlı bir konaklama şekli olduğu söylenebilir.

Konaklama dahil bir öğrencinin Almanya'da yaşam masrafları yaşadığı şehre de bağlı olarak minimum €650 - €750 arasında değişmektedir.  Bu da göstermektedir ki Almanya'da yaşam bazı İskandinav ülkeleri ile Fransa ve İngiltere'den ucuzdur.

Öğrenci kimliği ve Uluslararası öğrenci kimlik kartına sahip olan öğrenciler, Almanya'da pek çok restoran, bar, sinema, tiyatro salonları ile alışveriş merkezlerinde indirim alırlar.  Aynı zamanda öğrenci kimlik kartı bulunan öğrenciler için ulaşım ücretleri de daha uygundur.

Sağlık sisteminin oldukça gelişmiş olduğu ülkede, öğrencilerin, Almanya'daki üniversitelerine kayıt olabilmesi için sağlık sigortası sahibi olması şarttır.