Almanya Hakkında

Almanya, ekonomik güç, teknolojik gelişmişlik ve kültürel zenginlik açısından Avrupa'nın ve Dünya'nın en önemli ülkelerinden biridir.

Almanya'nın komşuları,  Fransa, İsviçre, Çek Cumhuriyet, Danimarka, Hollanda, Polonya, Avusturya, Lüksenburg ve Belçika'dır.

Almanya'nın öne çıkan, kalabalık olan şehirleri arasında başkent Berlin, Hamburg, Köln, Frankfurt ve Münih gösterilebilir.

Avrupa Birliği'nin en kalabalık nüfusuna sahip (yaklaşık 82 milyon) Almanya'da, nüfusun %8'lik bir kısmını yabancılar oluşturur.  Almanya'da yabancı nüfusun büyük bir kısmını ise Türkler oluşturmaktadır.  Nüfusun %90'a yakını kentlerde ve büyük şehirlerde yaşamaktadır.

Almanya, Avrupa Birliği'nin kurucu üyelerinden biridir.  Birliğin bütçesinde en büyük pay da Almanya'ya aittir.  Almanya aynı zamanda 1973 yılından beri Birleşmiş Milletler'in tam üyesidir.  Almanya kentlerinden Bonn, Birleşmiş Milletler'in başkenti olarak anılmaktadır.  NATO ve IMF, Almanya'nın üyesi olduğu diğer kuruluşlar arasındadır.

Dünya'nın en büyük 4. ekonomisine sahip olan Almanya, otomotiv, makine sanayisi, kimya, optik, tıp teknolojisi, lojistik ve havacılık sektörlerinde oldukça iddialıdır.

Almanya, sosyal güvenlik ağı oldukça güçlü olan bir ülkedir.  Ülkede yaşayan vatandaşlar sağlık sigortası koruması altındadır.  Ülke, sağlığa harcanan para açısından Dünya ortalamasının üstündedir.

Almanya, Schiller, Bach, Beethoven, Goethe, Kant ve Hegel gibi Dünya'ya damgasını vurmuş sanatçıların memleketidir.  Ülkede kültürel ve sanatsal yaşam oldukça hareketlidir.  Almanya'da 820 sahne, 6,000'den fazla müze, 8,000'den fazla kütüphane bulunmaktadır.  Almanya aynı zamanda festivalleri ile ünlü bir ülkedir.  Berlin Uluslararası Film Festivali, Berlin Tiyatro Buluşması, Bayreuth Richard Wagner Festivali, Leipzig Bach Festivali'nin Almanya dışından da oldukça takipçileri vardır.

Almanya, doğal güzellikler ve kültürel miras açısından da zengin bir ülkedir.  33 kültür ve doğa anıtı UNESCO Dünya Mirası listesinde olup, koruma altındadır.

 

Almanya'nın yüksek yaşam standartlarına sahip olması, ortalama ömür süresinin de Dünya ortalamasının üstünde olmasını sağlamaktadır.  Bu ortalama erkeklerde 77, kadınlarda ise 82 yaştır.

 

Orta Avrupa ülkesi olan Almanya'nın kullandığı para birimi Euro'dur.  Ülkenin ana dili Almanca'dır.  Avrupa'da yaklaşık 120 milyon insan Almanca konuşmaktadır.  Bu nedenle Almanca, Avrupa Birliği'nin en çok konuşulan dillerinden biridir.

Almanya'nın farklı şehirlerine Türkiye'den sık aralıklarla uçak seferleri düzenlenmektedir.