Amerika'da Yaşam

Amerika’ 50 eyaletten oluşan çok büyük bir yüzölçümüne sahip ülke olarak birçok popüler şehri ile yabanı öğrencilere sayısız sosyal, kültürel ve sportif seçenekler sunmaktadır. 4 mevsimi de yaşayan ülkede iç kesimlerde ve kuzeyde kışın kayak yapmak mümkünken, kıyı kesimle de yazın sıcaklık 50 dereceleri görmektedir. Gideceğiniz tarih aralığındaki mevsime göre şehir seçmek mümkün. Her eyaletin kendine göre kanunları vardır ve bu kanunlara uymak gereklidir. Örneğin bazı eyaletlerde araba kullanma yaşı 18 iken bazılarında 20 olabilir, bazılarında sigara ve alkol içe yaşı 18 iken bazılarında 21 olabilir. Araba kullanırken uyulması gereken hız limitleri her eyalette değişebilir. Eyaletlerin ana devlete ödedikleri vergiler farklı olduğundan bazı eyaletlerde yaşam masrafları oldukça uygunken bazılarında çok pahalı olabilir. Örneğin, Amerika’da Missouri, Alabama, Arkansas gibi eyaletlerde ayda $400’a site içinde yüzme havuzlu güvenlikli sitede oturabilmek mümkünken bu bedel New York, Miami, Los Angeles gibi şehirlerin bulunduğu eyaletlerde $1500-$2000’ lara kadar çıkabilmektedir. İşte her öğrencinin eğitim alacağı okulu seçerken yaşayacağı eyaleti de oldukça iyi tanıması gerekmektedir.

Amerika’da eğitim alan birçok öğrenci eğer dil okullarına gidiyorlarsa aile yanı konaklaması ya da yurt tercih edebilirken, akademik eğitim alan öğrenciler genellikle eğitim aldıkları yurtların kampüslerinde kalmayı tercih edeceklerdir.

Amerika’da F1 yani öğrenci vizesi ile eğitim alan öğrencilerin kampüs dışında yasal olarak çalışma izinleri yoktur. Ancak birçok öğrenci üniversite kampüslerinde kütüphane, laboratuarlar, spor tesisleri, yabancı öğrenciler ofisi gibi bölümlerde haftada 20 saat part-time olarak çalışabilirler. Bu çalışma sonucu elde edecekleri gelirler onların cep harçlıklarını karşılayacaktır. Okul dönemleri dışında özellikle yaz dönemlerinde öğrencilerin kampüs içinde çalışma süreleri full-time olabilmektedir.