Amerika'da Master Eğitimi Hakkında

Geçen sene verilerine göre bütün dünyadan tam 630.000 kişinin eğitim amacı için tercih ettiği Amerika, Yüksek Lisans Eğitimleri içinde aranan ülkeler arasında en üst sıralamalarda yer almaktadır.

Amerika’da her üniversite yüksek lisans programlarına rastlamak mümkün değildir. Uzmanlığını yapmak istediğiniz bölümde en iyi eğitimi veren okullar sıralamasında sizin özelliklerinize en uygun üniversiteleri seçip başvuru yapmanız gereklidir.

Yüksek Lisans Programlarını tamamlamak genellikle 1,5-2 yıl sürmektedir. Ancak bir yıllık MBA programları ya da LLM Programları gibi belirli alanlarda sunulan programlar daha kısa sürebilir. Amerika’da Master Programlarında alınan kredi sayıları bölümden bölüme değişmekle birlikte ortalama 36-46 arasındadır. MBA gibi bazı bölümlerde eğer başvuru yapan öğrencinin Lisans Eğitim Geçmişi aynı ya da benzer bölümden değilse öğrencilerin ortalama 18-24 krediye tekabül eden bir veya iki semester “prerequisite” olarak adlandırılan önkoşul derslerini almaları gereklidir.

Yüksek Lisans Başvurularında öğrencilerin İngilizce seviyelerini ispatlayabilmek için TOEFL veya IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan birisini girerek ortalama IBT’den 79-100, IELTS’den ise 6.5 – 7.0 arası bir skor almaları gerekmektedir. Bunun dışında hemen hemen bütün üniversiteler, Amerikalılarda olduğu gibi yabancı öğrencilerin de başvuru yaptıkları bölüme göre GMAT ya da GRE sınavlarından birine mutlaka girmiş olmalarını istemektedir. İşletme ve buna benzer bölümler için girilecek olan sınav GMAT, Mühendislik, Psikoloji, İletişim gibi İşletme dışında kalan tüm diğer bölümler için GRE sınavıdır. Bu sınavlar hakkında detaylı bilgi almak için KARE Yurtdışı Eğitim’e ulaşabilirsiniz.

Amerika’da Master eğitimine kabul edilmiş öğrenciler Teaching (Öğretim) ya da Research (Araştırma) Assistanship (Asistanlığı) için başvuru yapabilirler.  Akademik başarı ve sınavlardan alınan skorların önemli rol oynadığı Asistanlık başvurularında şanslı olan öğrenciler hem yabancı öğrencilerin ödemekle yükümlü olduğu “out-of-state tuition” denen yüksek eğitim ücretlerinin yerine Amerikan vatandaşlarının ödediği “in-state tuition” olarak adlandırılan indirimli ücretlerden yararlanma hem de üniversiteye karşılık yapmış oldukları asistanlık hizmetinin karşılığında ayda $1.000-$1.500 arasında değişen bir maaş alma şansına sahip olabilirler. Bu da genel toplamda Amerika’da master eğitimini oldukça uygun maliyetlere alabilme imkanı verecektir.

Amerika’da Master Eğitimini başarı ile tamamlayan öğrenciler, mezun olduktan sonra ülkede kalarak 1 yıl çalışmaya izin veren OPT haklarını da kullanabilirler.

Amerika’da Yüksek Lisans başvurularında özellikle öğrencilerin başvuru yapacakları bölüm ile alakalı iş tecrübelerinin ve staj deneyimlerinin olup olmadığı önemli rol oynamaktadır. Lisans mezuniyet derecesi, sınavlardan alınan skorlar, iş tecrübelerinin çok önemli olduğu başvurular konusunda detaylı bilgi için KARE Yurtdışı Eğitim’in Uzman Eğitim Danışmanlarından destek alabilirsiniz. Kurumumuz Ivy League okulları dahil Amerika’da ki tüm üniversitelere yüksek lisans başvurusu yapmaktadır.