Community College Hakkında

Türkiye’de 2 yıl eğitim veren Ön Lisans Programlarına eşdeğer kabul edilen programlara Amerika’da Associate Degree denilmektedir. Associate Degree’ler genellikle 2 yıllık eğitim veren Community College’larda ya da 4 yıllık eğitim veren üniversitelerde verilebilir. Community College’lar da verilen 2 yıllık Ön Lisans Programları ikiye ayrılmaktadır. Öğrenciler gelecekteki eğitim amaçlarına göre sadece 2 yıllık programlara katılarak Ön lisans diplomasını alabilirler veya amaçları 4 yıllık bir bölüm bitirmek olan öğrenciler transfer edilebilir kredileri olan 2 yıllık programlara katılarak programın bitiminde alınan tüm kredileri 4 yıllık üniversitelere transfer ederek 4 yıllık üniversite diploması sahibi olabilirler. Amacı 4 yıllık üniversitelere devam etmek olan öğrenciler Ön lisans programlarını seçerken en baştan ona göre tercih yapmalıdırlar. En çok tercih edilen Ön lisans bölümleri arasında İşletme, Pazarlama, Lojistik, Gazetecilik, İletişim, Bilgisayar Bilimleri, Muhasebe, Sanat, Moda Tasarımı, Grafik Dizayn, Film ve Sinema, Müzik, Dans, sayılabilir. Bunların dışında birçok farklı bölümde daha eğitim almanız mümkün.

Ön lisans Eğitimlerini veren Community College’lardaki eğitim maliyetleri 4 yıllık özel ve devlet üniversitelerine oranla oldukça uygundur. Normal devlet üniversitelerinde eğitim ücretleri yıllık ortalama $10.000 civarında olabilirken Community College’lar da bu ücretler yıllık $5.500’a kadar düşebilmektedir. Community College’ların birçoğunda yabancı öğrenciler için İngilizce Hazırlık Programları sunulmaktadır ve kabul koşulları diğer üniversitelere göre oldukça kolaydır. Birçok öğrenci dilediği ön lisans programına Community College’larda rahatlıkla kabul olabilir ancak Amerika’da ki Community College’ların yalnızca %25’i yabancı öğrenci kabul etmektedir bu nedenle en uygun eyalet, şehir, okul ve programın seçilmesi konularında KARE Eğitim uzman danışmanlarından destek alabilirsiniz.

Community College’ların kurulma amacı aynı mahalledeki ve çevredeki öğrencilere eğitim olanakları sağlamak olduğundan bir çok öğrenci evinden okula rahatlıkla ulaşabilmektedir ancak yabancı öğrenciler bu durumdan olumsuz olarak etkilenebilmektedir çünkü Community College’ların büyük çoğunluğunda yurt imkanı bulunmaz. Öğrencilerin çoğu aile yanı konaklama organize etmek ya da ev tutmak zorunda kalabilir.