Amerika'da Sertifika Eğitimi Hakkında

Amerika’da sertifika veya diploma eğitimleri genellikle 2,5 - 3 - 6 - 9 aylık veya 1- 1,5 - 2 yıllık olarak verilebilir. Öğrenciler sertifika programlarına genellikle ismi duyulmuş, sırlamaları yüksek üniversitelerde katılmayı tercih etmektedirler. Sertifika programları çok değişik alanlarda veriliyor olmasıyla birlikte, İşletme, Pazarlama, Finans, Bilgisayar, Turizm gibi bölümler en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Sertifika Programlarında genellikle İngilizce Yeterlilik istenir fakat birçok sertifika programı sunan okulun aynı zamanda İngilizce Dil Programları da olduğu için seviyesi yeterli olmayan öğrenciler eğitime dil kursundan başlayarak daha sonra da sertifika programına devam edebilirler.

Bazı Sertifika Programları iş tecrübesi veya belirli alanlarda lisans eğitimi almış olma şartı arayabilirler. Ancak kabul koşulları oldukça esnek olan programlarda vardır. Amerika’da ki Sertifika Programlarına kabul edilebilmek için GMAT ya da GRE sınavlarına girmek gerekmez. Genellikle eğitim için çok fazla vakti olmayan ya da GMAT – GRE sınavlarına girmeyi tercih etmeyen öğrenciler Amerika’da Sertifika veya Diploma Programlarını tercih ederler.

Minimum 9 aylık Sertifika Programlarına katılan öğrenciler Amerika’da OPT hakkını elde ederler ve programın bitiminde ülkede kalarak çalışma şansına sahip olabilirler.