SAT Hazırlık Programları

SAT Amerika’nın tüm vatandaşlarının girmesini mecbur tuttuğu ÖSS benzeri bir Üniversite Giriş Sınavıdır. Amerika’da birçok üniversite bu sınavı yabancı öğrencilerden istemezken sıralaması yüksek olan bazı iyi üniversiteler isteyebilmektedir. Sınav, çok kısa olarak okuma, matematik ve yazma bilgilerinizi ölçer.  Amerika’da ki birçok üniversite SAT sınavını burs verme kriteri olarak da kullanmaktadır. Lise not ortalaması çok iyi olan öğrencilerin çok da iyi bir SAT sınav sonuçları var ise üniversitelerde burs alma olanakları da oldukça fazla olacaktır. Amerika’da College Board tarafından yapılan sınavda puanlama 2400 üzerinden yapılır. Eleştirel okuma, matematik ve yazma bölümlerinden öğrenciler 200-800 arasında puan alabilirler. Her 3 bölümden de tam puan alan öğrenciler 2400 skoruna ulaşabilecektir. Yazma bölümü ise iki ayrı şekilde puanlanır. Çoktan seçmeli olan sorular 20-80 puan arasında, kompozisyon örneği kısmı ise 2-12 puan arasında değerlenir. Senede bir kaç kez yapılan sınava Türkiye’de Robert College’de girilebilmektedir.

Genel SAT Sınavının yanı sıra sıralamalara giren bazı iyi üniversiteler başvuru yapılan bölüme göre SAT altında Subject Test denilen sınavları da isteyebilirler. Subject Testler genellikle, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tüm Diller, Tarih, Edebiyat gibi konulardan alınabilir. Bu testlerin alınma amacı özellikle belli bir alandaki bilginizin ne kadar iyi olduğunu ispatlamak içindir. Her üniversite subject testleri istemez.

Amerika’da SAT Sınavına hazırlık veren özel dil okulları vardır. SAT Sınavına hazırlık genellikle İngilizce seviyesi iyi olan ve bu sınavlarda başarı elde etmek isteyen öğrencilere sınav taktiklerini öğretmek adına verilir. Özellikle İngilizce kısmında ağırlıklı olarak dersler verilir. SAT Hazırlık programlarını Amerika’nın her eyaletinde ve şehrinde bulmak mümkün değildir özellikle New York, Boston gibi büyük şehirlerde bu programlara katılabilirsiniz. Genellikle SAT sınav hazırlık kursları 4-12 haftalık süreleri kapsar ve haftada ortalama 25 ders eğitim verilir.

Amerika dil okullarında veya üniversite bünyelerinde sunulan programlar arasında en popüler ve tercih edilen Amerika SAT Hazırlık Programları, Kaplan Dil Okulları ve ELS Dil Okullarında veriliyor.

Sizin için en uygun programın seçilmesi ve sınavlara hazırlık hakkında detaylı bilgi için KARE Eğitim Ofislerine ulaşabilirsiniz.