TOEFL Hazırlık Programları

Ana dili İngilizce olmayan tüm öğrencilerin başta Amerika olmak üzere birçok İngilizce konuşulan veya konuşulmayan fakat İngilizce Lisans veya yüksek Lisans Programları sunan ülkede eğitim alabilmek için girmeleri gereken İngilizce yeterlilik sınavı olan TOEFL (Test Of English As a Foreign Language), Amerika’da New Jersey eyaletinde bulunan ETS (Educational Testing Services) tarafından dünyanın birçok şerhrinde yapılmaktadır. Türkiye’de de birçok özel ve devlet üniversitesi İngilizce Programlara öğrencilerini kabul ederken TOEFL sınavından belirli bir yeterlilik puanını göstermelerini kabul etmektedir. Dünyaca geçerliliği olan TOEFL sınavını ayrıca Türkiye’de ki birçok özel sektör firması ve bankalar da dil tazminatı vermek adına kabul etmektedir. Kısacası, TOEFL, İngilizce dil bilgisinin yeterli seviyede olduğunu dünyaca geçerli olan bir belge ile ispatlamak isteyen herkesin aldığı bir sınav olmuştur.

Hayatımızda oldukça fazla yer etmeye başlayan TOEFL sınavı 4 bölümden oluşur ve yaklaşık 3,5-4 saat içinde tamamlanır. Sınav speaking yani konuşma bölümü dahil tamamen on-line olarak bilgisayar başında yapılır. TOEFL sınavında dinleme, gramer, okuma, yazma ve konuşma bölümleri yer almaktadır. Sınav çoktan seçmeli olmakla birlikte nadiren kelime bilgisine dayanan ucu açık sorularda gelebilir.  TOEFL sınavına Türkiye’de hangi şehirlerde ve tarihlerde girilebileceği hatta sınav ve sınava hazırlık hakkında oldukça detaylı bilgiyi KARE Eğitim Danışmanlarından elde edebilirsiniz. KARE Eğitim sizler için en iyi TOEFL Hazırlık Programlarını ister Türkiye’de ister Amerika’da önerecektir.

Amerika dil okulları TOEFL Hazırlık programlarını en çok tercih edilen New York Dil Okulları, Boston Dil Okulları, Chicago Dil okulları, Los Angeles Dil Okulları gibi alternatiflerde bulmanız  mümkün. Amerika'da en popüler TOEFL Hazırlık Programları ise Kaplan TOEFL Hazırlık, ELS TOEFL Hazırlık şeklinde karşınıza çıkacaktır.

Amerika’da ki birçok dil okulu TOEFL Hazırlık konusunda öğrencilere kurslar vermektedir. Amerika’da veya İngilizce ana dili olan veya programlarını İngilizce olarak sunan diğer ülkelerde hazırlık okumadan yüksek öğrenim alabilmek için TOEFL alma gerekliliği bu amaç için yola çıkan birçok öğrenciyi TOEFL Hazırlık Programlarına katılmaya yöneltmiştir. TOEFL Hazırlık Programlarına katılacak olan öğrencilerin genellikle belli bir seviyede İngilizce seviyesine ve bilgisine ulaşmış olmaları beklenir. Programlar genelde sabahtan Genel İngilizce ve öğleden sonra sınav hazırlık şeklinde düzenlenir ve öğleden sonraki sınıflarda test teknikleri, zaman değerlendirme, kompozisyon yazımı vs gibi konularda sınava hazırlık kriterleri ders olarak kapsama alınır. TOEFL Hazırlık kursları genellikle, 4-12 hafta arasında verilmekle birlikte bu süre okuldan okula değişir ve daha uzun süreleri de kapsayabilir. Sizin için en uygun TOEFL Programlarını seçebilmek ve bu programlar için danışmanlık alabilmek için KARE Eğitim Danışmanlarına ulaşmanız yeterli.