Kanada’da Yaşam

Kanada, Amerika’ya çok yakın olmasına ve aynı dili kullanıyor olmasına rağmen yaşam koşulları açısından Amerika’dan oldukça farklı bir ülkedir. Üst seviyede güvenlik, kusursuz sağlık hizmetleri, temizlik ve halkın sıcakkanlılığı Kanada’da yaşamı yabancı öğrenciler için cezp etmektedir. Bilişim, ulaştırma, turizm, haberleşme gibi alanlar Kanada’nın önde gelen sektörleridir.
Öğrenciler konaklamalarını genellikle ya aile yanında ya da okul yurtlarında yapmayı tercih ederler. Bir öğrencinin konaklama için ayda harcayacağı bedel ortalama C$750 – C$ 1000 arasında olacaktır. Yemek maliyetleri ise aile yanı konaklamalar söz konusu olduğunda yukarıda belirtilen fiyatların içinde ev kiralama söz konusu olduğunda ise ayda ortalama C$ 250 civarında olacaktır.
Şehir içi ortalama otobüs bileti maliyetleri tek yön için C$ 2 - 3 arasındadır. Restoranda bir kişilik ortalama yemek ücretleri C$25 civarında olacaktır. Sinemaya gitmek isterseniz indirim kartınızın olup olmamasına bağlı olarak C$9 – C$12 arasında bir ücret ödemeniz gerekecektir.
Kanada’nın para birimi Kanada Dolarıdır ve ölçü birimi olarak metre kullanılır.
Kanada’da Toronto şehrine THY ile direk uçmak mümkün onun dışındaki şehirlere aktarma yapmak gerekmektedir. Saat farkı 7-10 saat arasındadır.