GMAT, GRE Hazırlık Programları

GMAT, özellikle Amerika ve daha sonra da Avrupa ve dünyada İngilizce Yüksek Lisans Programı sunan bir çok ülkede  İşletme ve dalları ile ilgili bölümler tercih eden tüm öğrencilerin girmeleri gereken bir ölçme sınavıdır. GMAT sınavından aldığınız skor Amerika’da MBA veya İşletme Fakültesinde ki birçok bölüme kabul edilme şansınızı belirleyecektir. Skorunuz ne kadar yüksek olursa kabul edilme ihtimaliniz de o kadar çok olur. GMAT sınavı, İngilizce sözel, sayısal ( matematik), analitik ve sözel kompozisyon yeterliliklerinizi ölçen bir sınavdır. Sınav süresi 3,5-4 saattir. Türkiye dahil dünyadaki bir çok ülkede uygulanmaktadır. Sınav sonuçları 5 yıl süre ile geçerlidir.

GRE ise Amerika veya İngilizce eğitim veren diğer ülkelerde İşletme dışında yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen öğrencilerin girmesi gerekli olan sınavdır. İşletme dışında yer alan programlar arasında tüm mühendislik dalları, psikoloji, iletişim, İngiliz dili ve edebiyatı gibi bölümler sayılabilir. GRE sınavına her yıl230 farklı ülkede ortalama 600.000 öğrenci girmektedir. Sınav süresi 3,5-4 saattir. Aynı GMAT sınavında olduğu gibi Türkiye dahil dünyadaki bir çok ülkede uygulanmaktadır ve sınav sonuçları 5 yıl süre ile geçerlidir.

GMAT ve GRE sınavlarına hazırlık programlarını Amerika’da bazı iyi dil okullarında bulmak mümkündür. Programlara katılan öğrencilerin İngilizce seviyelerinin çok iyi olması gereklidir. Birçok dil okulu yabancı öğrencilerin GMAT Hazırlık Programlarına katılabilmesi için en az 80 civarlarında TOEFL yeterliliğine sahip olmasını isteyebilir. GMAT ve GRE Sınavlarına Amerika ‘da New York, Boston, Chicago gibi birçok büyük şehirde hazırlanabilirsiniz. Ders saatleri genellikle azdır çünkü bu programlar İngilizce öğretmeye yönelik değil testte başarılı olabilmek için taktikleri öğretmek ile ilgilenir. Bu nedenlerle süreleri genellikle 4-12 hafta arasındadır. Programlarda öğrencilerin sınıfta aldığı dersten ziyade kendi kendine çalışması beklenir. GMAT, GRE sınavlarına hazırlık programlarının başlangıç tarihleri Genel İngilizce Programları kadar esnek değildir bu nedenle planlama yaparken mutlaka KARE Eğitim Danışmanlarından destek alınız.

Amerika'da GRE ve GMAT Hazırlık konusunda en meşhur okullarında başında KAPLAN dil okulları geliyor. KAPLAN Dil Okullarının sunmuş olduğu GMAT Hazırlık ve GRE Hazırlık Programları yabancı öğrenciler için özel dizayn edilmiştir ve genellikle New York Dil Okulları, Boston Dil Okulları, Chicago Dil Okulları, Los Angeles Dil Okulları gibi merkezi şehirlerde verilmektedir.