Avustralya’da Yaşam

Avustralya’nın ülke olarak tercih edilme sebeplerinin başında Türkiye’ye olan uzaklık dezavantajına rağmen öğrencileri bekleyen inanılmaz fırsatlar yer alıyor. Bu fırsatlar genellikle Avustralya’da yaşam maliyetlerinin diğer ülkelere göre oldukça ekonomik olması ve öğrencilere verilen haftada 20 saatlik çalışma izni olarak sayılabilir. Hafta içi okurken 20 saat çalışabilen öğrenciler aynı zamanda yaz dönemlerinde okul kapalıyken de full time olarak istedikleri kadar çalışmakta özgürdürler. Dünya üzerinde yaşanacak en güzel şehirlerarasında seçilen şehirlerinde Avustralya’da öğrenciler, ayda AUS$ 800- 1000 arasında yaşam maliyeti ile yaşayabiliyorlar. Özellikle Sydney ya da Melbourne gibi iş bulma imkanı oldukça kolay olan büyük şehirleri seçen öğrenciler çalışmalarının sonucunda kazandıkları para ile yaşam masraflarının tamamına yakınını çıkarabilmektedir.

Avustralya’da eğitim alan yüksek lisans ve doktora öğrencileri yanlarında eşlerini de götürebilmektedirler ve eşlerine ülkede full time çalışma izni verilmektedir.

Avustralya’da yabancı öğrenciler, aile yanı, yurt, hostel ya da apartman paylaşımı gibi konaklama alternatiflerinden dilediklerini seçebilmektedirler.

Avustralya’nın para birimi Australia Doları’dır.

Türkiye’den Emirates, THY ya da Singapur Havayolları gibi şirketler ile uçmanın mümkün olduğu ülkeye gidiş ortalama 18-22 saat arasında sürmektedir. Avustralya’nın bazı bölgeleri ile Türkiye arasındaki saat farkı ise 6-8 arasında değişmektedir.