Avustralya’da Master Eğitimi Hakkında

Avustralya’da master eğitimi, yaratıcı programları, yüksek eğitim kalitesi, sayısız burs ve iş olanakları gibi sebepler ile Türk öğrenciler tarafından oldukça cezbedici bulunuyor.

Yüksek Lisans eğitimi birçok bölüm için 1 akademik yıl, bazıları için ise 1,5 veya 2 yıl sürmektedir. Başvurularda genellikle üniversite mezuniyet derecesi, İngilizce yeterliliği ve varsa staj veya iş tecrübesi aranmaktadır. Yüksek Lisans Programları ders ve araştırma şeklinde işlenen programlar olarak ikiye ayrılır ve özellikle araştırma master programları (research masters) için Avustralya hükümeti tarafından oldukça fazla burs imkanı sunulmaktadır.

Öğrenciler Avustralya üniversitelerine başvurularda İngilizce yeterliliklerini IELTS sınavına girerek ispatlayabilirler. Üniversiteler tarafından bir çok bölüm için yeterli bulunan minimum sınav skoru 6.5’tur. Çok tercih edilen bölümler arasında İşletme, Mühendislikler, Medya sayılabilir.

Sıralaması oldukça yüksek olan üniversitelerde özellikle çok tercih edilen MBA programlarının maliyetleri diğer yüksek lisans bölümlerine oranla daha pahalı olabilir.

Avustralya’da master programları sınıf eğitimi + tezden oluşan modüllerin yanı sıra sadece araştırmaya yönelik (research) modüller şeklinde de verilebilmektedir. Özellikle araştırmaya yönelik master programları için Türkiye’den vize alabilmek oldukça kolaydır.

Avustralya’da yüksek lisans programlarına katılan birçok öğrenci aynı zamanda da hükümetin yabancı öğrencilere tanımış olduğu çalışma iznini kullanarak yaşam maliyetlerine karşılamalarına destek olarak para kazanabilmektedirler.

Avustralya’da sizin için en uygun okul ve yüksek lisans programının bulunması, başvuruların takibi ve tüm organizasyon süreci konularında detaylı bilgi edinmek için KARE Yurtdışı Eğitim danışmanlarına dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.