Avustralya’da Sertifika Eğitimi Hakkında

Avustralya’da Sertifika ve Diploma Programları genellikle TAFE Colleges (Technical and Further Education) bünyesinde verilmektedir. Her ne kadar üniversitelerin bünyesinde verilen programlar olsa da özellikle program zenginlikleri ile tanınan TAFE okulları sertifika ve diploma programları için daha çok tercih edilmektedir. Bu okulla ülkede teknik ve mesleki eğitim veren Meslek Yüksek Okulları kategorisinde değerlendirilir.

Ülke genelinde 12.000’den daha fazla programın sunulduğu TAFE College diplomaları tüm dünyada tanınmaktadır.

Avustralya’da üniversite bünyesinde verilen sertifika programlarına nazaran TAFE College’lar da verilen programların maliyetleri daha uygundur. TAFE okullarında genellikle sınıflar ufak ve birçok farklı alanda verilen eğitimler uygulamalıdır. Yabancı öğrenciler, Avustralya vatandaşları ile aynı sınıflarda eğitim alarak arkadaşlık etme imkanını da yakalarken aynı zamanda da kolaylıkla kendi sosyal ortamlarını yaratabilirler.

Avustralya’daki TAFE okullarında sertifika veya diploma programları arasında en çok tercih edilen bölümler, İşletme, Pazarlama, IT, İletişim, Aşçılık, Medya olarak sayılabilir.

Birçok TAFE okulunda İngilizce’si yeterli olmayan öğrenciler için İngilizce Hazırlık Programları da sunulmaktadır.

TAFE Okullarında tamamlanan bazı onaylı diploma programlarının ardından, anlaşmalı üniversitelerde alınan eğitime paralel bölümlerde üniversitedeki lisans programlarının 2. yılından devam etmek mümkün olabilmektedir.