Avustralya’da Üniversite Eğitimi Hakkında

Avustralya Üniversitelerinin Türk öğrencileri tarafından tercih edilme oranı son 5 yıl içerisinde oldukça fazla artmıştır. Dünya sıralamasında yer alan birçok üniversitesi ile Avustralya üniversite eğitiminin de de oldukça iddialıdır.

Avustralya Üniversite Eğitim Sistemi birçok bölüm için 3 akademik yıldan oluşur. Bazı teknik bölümler için eğitim yılı 4 veya daha fazlaya çıkabilir. Öğrencilerin Avustralya üniversitelerine direk başvuru yapabilmeleri için İngilizcelerinin iyi olduğunu ispatlamaları gerekir. Bunu da, vize içinde Avustralya Konsolosluğu tarafından da istendiği için IELTS sınavına girerek yapabilirler.  Hemen hemen bütün üniversitelerde TOEFL veya Cambridge sınavları da geçerlidir ancak Türk öğrencilerin Avustralya’da lisans eğitimi alabilmesi için konsolosluğa yaptıkları vize müracaatında IELTS sınavından alınmış minimum istenen bir skoru göstermeleri gerekmektedir bu nedenle üniversitelere başvururken İngilizce bilirliğinizi ispatlayacağınız en ideal sınav IELTS sınavı olacaktır. İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler üniversite bünyelerindeki hazırlık yılından eğitime başlayabilirler.

Avustralya’da üniversite eğitimine başlamak için Şubat veya Temmuz ayları seçilebilir. Diğer birçok İngilizce konuşulan ülkenin aksine Avustralya’da akademik dönem bu tarihlerde başlar. Genellikle sömestre sistemi vardır. Türk öğrencilerin Avustralya üniversitelerine başvurabilmeleri için iyi bir lise not ortalamasına ve 4 yıllık bir eğitime sahip olmaları beklenir.

Avustralya üniversitelerinin yıllık eğitim ücretleri okuldan okula ve bölümden bölüme değişmekle birlikte genellikle A$ 15.000- A$ 25.000 arasında değişmektedir.

Avustralya’da üniversite eğitimi alabilmek için Türk öğrencilerin LYS sınavına girmeleri gerekmez. Ülkedeki tüm okulların YÖK denkliği vardır ve öğrenciler sadece Lise Diplomaları ile üniversitelere başvuru yaparak kabul alabilir ve mezun olduklarında da diplomalarını YÖK tarafından onaylatabilirler.

Avustralya’da lisans ve yüksek lisans eğitimi sunan devlet ve özel üniversitelerin yanı sıra öğrencileri daha çok kariyer hayatına hazırlayan mesleki eğitimi veren TAFE College’lar ve Vocational School’lar vardır. Bu okullar genellikle 6 ay – 1 yıl- 2 yıl gibi sürelerde eğitimleri kapsayacak şekilde farklı seviyelerde sertifika programları, diploma programları ve 1 veya 2 yıllık Ön Lisans Diplomaları verebilmektedir.

Avustralya’da eğitim almak için yabancı öğrencilerin vize koşullarını yerine getirebilmesi ile ilgili olarak mutlaka kayıt yaptırdıkları okulun akredite olmuş olması ve devam edecekleri programlarında, Commonwealth Register of Institutions and Courses for Overseas Students (CRICOS) tarafından onaylı olması grekmetedir. CRICOS onay kodu olmayan bir program için öğrenci vizesi müracaatında bulunmak mümkün değildir.

Avustralya’da üniversitelerin sıralamalarına bakıldığında liste içinde University of Melbourne, University of Sydney, University of Queensland, University of NSW, University of Western Australia gibi okulları görmek mümkün.

Sizin için en uygun üniversite ve programın belirlenmesi, başvurularda izlenecek prosedürler ve vize koşulları hakkında KARE Yurtdışı Eğitim’e dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.