Çin’de Master Eğitimi Hakkında

Çin, Dünya’nın yükselen değerlerinden biridir.  Bu nedenle her yıl artan sayıda uluslararası öğrenci hem Çin kültürünü yerinde öğrenmek hem de Çin’in köklü üniversitelerinde eğitim almak için bu ülkeye gitmektedir.

Çin’de master eğitiminin süresi iki yıl, bazı bölümlerde ise üç yıldır.  Programların dili ağırlıklı olarak Çince’dir.  Bu nedenle ana dili Çince olmayan öğrencilerin,  Çin’de master eğitimi alabilmek için Çince yeterliliklerini ispatlamaları gerekmektedir.  Çince yeterlilik sınavı HSK’dır.  HSK’dan master başvurularında yeterli skoru alamayan öğrenciler, öncesinde üniversitenin dil departmanında ya da özel bir dil okulunda bu sınava hazırlanabilir. Eğitim dili İngilizce olan programlar yaygın olmamakla birlikte bazı üniversitelerde mevcuttur.  Çin Üniversiteleri’nde master programlarına başvuran öğrenciler, dil yeterlilik belgelerinin yanı sıra lisans diplomalarını, not dökümlerini ve referanslarını başvuru yaptıkları üniversitenin ilgili departmanına sunmalıdır.

Çin’de pek çok alanda master eğitimi verilmektedir. Tek bir bilimde / alanda uzmanlaşmış üniversiteler bile vardır. Bu nedenlerle çok sayıda öğrenci master yapmak için Çin üniversitelerine başvurur.  Dolayısıyla kabul aşamasında öğrenciler arasında rekabet söz konusudur.

Çin’de master eğitiminin ücretleri başvurulan programa ve üniversiteye bağlı olarak değişmektedir.

Yıllık ortalama 5,000 – 6,000 TL ödeyerek Çin’de master eğitimi alabileceğiniz programlar vardır.

KARE Yurtdışı Eğitim, Çin’de master eğitimi almak isteyen öğrencilere danışmanlık hizmeti vermektedir.