İngiltere Vizesi

İngiltere'de eğitim almak isteyen öğrenci adayları, Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin vatandaşı değilse, öğrenci vizesi almak zorundadır.  Türk öğrenciler, İngiltere vizesine İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Gaziantep'te bulunan Vize Başvuru Merkezleri'nden başvurabilirler. Öğrencilerin öğrenci vizesi alabilmek için istenilen akademik yeterliliğe, İngilizce seviyesine ve maddi yeterliliğe sahip olması gerekir.

İngiltere öğrenci vizesi üç tiptir.  1. Tip vizeye (Studen-visitor) altı aya kadar bir programa kayıt olan öğrenciler başvurabilirler.  Vize başvuru aşamasında öğrencilerin İngiltere’de eğitim almak için altı aya kadar olan bir programa kayıt olduklarını ispatlamaları gerekir.  Ayrıca öğrencilerin ya da ailelerinin, öğrenci İngiltere’de bulunduğu süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabilecek derecede maddi güce sahip olduğunu göstermesi gerekecektir.  Student-visitor vizesine başvuran öğrenciler için sahip olmaları gereken İngilizce seviyesi ile ilgili bir sınır bulunmamaktadır.  10 Ocak 2011 itibariyle geçerli olan 2. Tip vize başvurusunu (The Extended Student Visitor), İngiltere’de dil eğitimi için on bir aya kadar bir programa kayıt olan öğrenciler yapabilir. Bu iki tip vize tipinde de ziyaretçi statüsünde İngiltere’ye gidildiği için öğrencilerin çalışması ve vizesini uzatması mümkün değildir.  3. Tip vizeye (Tier 4) İngiltere’de altı aydan uzun süreli programlara kayıt olan öğrenciler başvuru yapabilmektedir.  Başvuru yapan öğrencilerin belirli seviyede İngilizce bilmesi şarttır.  Puanlama sistemine dayalı bu vize tipinde, öğrenciler kayıt oldukları okuldan alacakları CAS numarası ile (confirmation of acceptance for studies) vizeye başvururlar.  Öğrencilerin puan alması gereken diğer bölüm ise maddi yeterlilik ile ilgilidir.  Öğrencilerin kendi ya da anne babaları adına kayıtlı bir hesapta, tüm eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacak kadar para bulunduğunu ispatlaması gerekmektedir.  Yaşam masrafları aylık minimum Londra için £800, Londra dışı içinse £600'dur.  Öğrenciye sponsor olan uluslararası bir şirket de olabilir. Burada önemli olan bir nokta ise gerekli meblağın en az yirmi sekiz gün boyunca hesapta hiç dokunulmadan durması gerektiğidir.  Tier 4 vizesi sahibi olan öğrenciler, İngiltere’de haftada on saat yarı zamanlı (part-time) çalışma iznine sahip olurlar.

Öğrencinin sahip olduğu vize tipine bağlı olarak, vize süresini İngiltere’de uzatma şansı vardır.  Student – visitor vizesine sahip olanların vizelerini İngiltere’de uzatması mümkün değildir.  İngiltere’den yapılan vize başvurularının Türkiye’ye göre daha uzun sürede sonuçlanması nedeniyle, öğrencilerin başvurularını yaparken bu süreyi de dikkate alarak işlemlerini başlatması tavsiye edilir.

Kare Yurtdışı Eğitim, öğrencilerine İngiltere vizesi konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir. İngiltere Üniversiteleri, İngiltere Dil Okulları'na İngiltere Eğitim Programları için başvuru yapmak isteyen tüm öğrenciler sorularınızı Kare Eğitim Danışmanlarına sorabilirsiniz.