IELTS Hazırlık Sınavları

IELTS (International English Language Testing System) , İngiltere'de üniversite eğitimi almak isteyen, master başvurusu yapacak olan ya da sertifika programlarına katılacak öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini kanıtlamak için girdiği sınavdır.  Aynı zamanda bazı ülkelere göçmenlik başvurusu yapacak kişilerden de İngilizce yeterliliklerini kanıtlamaları için IELTS skoru istenmektedir.  Yine öğrencilerin İngiltere’de uzun dönem öğrenci vizesine (TIER 4) başvurabilmek için İngilizce yeterliliklerini kanıtlayabileceği sınavlardan biri IELTS’dir. Türkiye'de de pek çok kurum çalışanlarına dil tazminatı vermek ya da iş başvuruları esnasında adayın İngilizce seviyesini görmek için IELTS skoru istemektedir.  Bu nedenle IELTS oldukça önemli bir sınavdır. İngiltere'de dil okullarında IELTS'e Hazırlık eğitimi almak mümkündür.  Bunun için öğrencilerin belli derecede İngilizce seviyesine sahip olması gerekir. İngiltere'de  IELTS Hazırlık Programları'nda öğrenciler sınavı tanımaya yönelik olarak çalışmalar yapar.  Programların süreleri okula bağlı olarak değişir.  Örneğin bazı okullar bu eğitimi bir aylık yoğun programlar halinde (Crash Course) verir. Bazı okullar ise sabahtan öğlene kadar Genel İngilizce, öğleden sonraları ise IELTS Hazırlık şeklinde programlar sunmaktadır.  Program ücretleri ise eğitim süresine ve hangi okulda eğitim alındığına bağlı olarak değişmektedir.

İngiltere'de IELTS Hazırlık Programları bazı okullarda 4-6 ay gibi uzun süreler de verilirken, bazi İngiltere dil okullarında ise sadece 4-6 hafta gibi kısa sürelerde verilir. Bazı İngiltere dil okullarında verilen uzun süreli İngiltere IELTS Hazırlık kursları genellikle öğleden sonra seçmeli dersi olarak verilir. Öğrenciler ise bu IELTS programlarında sabahları genellikle Genel İngilizce programlarına katılırlar. Kısa süreli İngiltere IELTS Hazırlık programlarında ise genellikle hem sabah hem öğleden sonra yoğun IELTS programı uygulanır.

İngiltere IELTS Hazırlık Programları genellikle Londra, Cambridge gibi büyük şehirlerdeki İngiltere Dil Okullarında tercih edilmektedir. Londra IELTS Hazırlık kursları bir çok farklı kolaylıkla bulabileceğiniz programlardır.

Sizin için en uygun İngiltere dil okulunda sunulan İngiltere IELTS Hazırlık Programların seçmek için KARE Eğitim danışmanlarından destek alabilirsiniz.