İsveç’de Yaşam

İsveç’de her yıl 30.000’e yakın uluslararası öğrenci eğitim amacıyla bulunmaktadır.  Uluslararası öğrenci sayısının ülkede fazla olması, renkli bir sosyal yaşamı da beraberinde getirmektedir.

Öğrencilerin en çok merak ettigi yaşam masraflarına birkaç örnek vermek gerekirse; Yaklaşık olarak; bir akşam yemeği €10 - €15, aylık internet/telefon masrafları €30, aylık konaklama €320 civarındadır. Öğrenciler okul yurtlarında konakladığı takdirde aylık konaklama maliyetleri biraz daha uygun olabilir. Aynı zamanda öğrenciler okullarına yakın çevrelerde ev ve oda kiralayabilirler.  Bir öğrencinin konaklama ve yaşam masrafları aylık ortalama €750 olacaktır. Buna göre İsveç, yaşam masrafları açısından Avrupa’nın diğer büyük ülkeleri ile paralel bir noktadadır. Öğrenciler, öğrenci kimliklerini gösterdikleri takdirde pek çok indirimden de yararlanabilir.

İsveç iklimi soğuk olan bir ülkedir.  Ancak ülkede uluslararası öğrencilerin bulunması özellikle üniversite çevrelerinde yoğun, sıcak bir sosyal hayatı beraberinde getirmektedir.

Öğrencilerin çok merak ettikleri diğer bir konu da çalışma izinleridir.  İsveç’te öğrenci vizesi ile bulunanların, yasal olarak çalışma hakkı vardır.  Öğrenciler okullarından arda kalan vakitlerinde yasal sınırlar çerçevesinde çalışarak bütçelerine katkı sağlayabilirler.