İsviçre Vizesi

İsviçre’de eğitim alabilmek için gerekli olan öğrenci vizesi başvurusunu yapabilmek için İstanbul, İzmir, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne, Kocaeli, Balıkesir, Aydın, Manisa, Muğla gibi şehirlerde ikamet edenler İstanbul İsviçre Başkonsolosluğuna müracaat etmek zorundadırlar. Vize başvuruları yolculuk tarihinden en erken 3 ay öncesine kadar yapılabilir. Vize başvuruları sadece randevu alınarak yapılabilir ve İsviçre Konsolosluğunun randevularını IKS isimli şirket organize etmektedir.  Randevu alma bedeli olarak IKS’ye ödenmesi gereken tutar 23 TL’dir. Randevuları telefon ile almak mümkün değildir sadece şahsen veya faks ile randevu talep edilebilir.

Vize ücreti €60’dur. İsviçre konsolosluğu tarafından istenen tüm evraklar tamamlandıktan sonra yapılan başvurular İsviçre’de ki yetkili kantonun göçmenlik bürosuna gönderilir. Göçmenlik bürosundan cevabın gelmesi 8-12 haftayı bulabilmektedir bu nedenle okul başlangıç tarihlerinden oldukça erken bir zamanda vize başvurularını gerçekleştirmek gerekmektedir.

Hangi evrakların hazırlanması gerektiği konusunda başvurunuzu yapmadan önce tüm KARE Yurtdışı Eğitim kayıtlı öğrencileri bilgilendirileceklerdir.