Rusya Hakkında

Rusya, on dört ülkeye sınırı bulunan yüz ölçümü oldukça geniş olan bir devlettir.  Sadece ülkenin başkenti Moskova’da 10 milyonu aşkın kişi yaşamaktadır. St. Petersburg, Novosibirsk, Nijni Novgorod, Yekaterinburg, Samara, Omsk, Çelyabinsk, Kazan, Perm, Ufa, Rostov na Donu ve Volgograd; Rusya’nın nüfusu yoğun diğer şehirleri arasındadır.  Ülkenin toplam nüfusu ise 141,681.000'dir.

Rusya nüfusunun yüzde seksenini Ruslar oluşturmaktadır.  Geriye kalan % 20’lik kısmı yoğunluklu olarak Ukraynalılar, Tatarlar, Ermeniler, Azerbaycanlılar, Kazaklar, Yahudiler ve Almanlar oluşturur.  Rusya’nın resmi dili Rusça, para birimi Ruble’dir.

Rusya, edebiyatta çok başarılı bir ülkedir.  Tolstoy, Dostoyevski, Çehov gibi ünlü yazarları dünyaca tanınmaktadır.  Ayrıca edebiyat dalında Nobel Ödülü kazanan Rus yazarlar vardır.

Rusya, lokomotif, radyo gibi icatlar yapmış, uzaya ilk insanı göndermiş bir ülkedir.

Rus Klasik Balesi de Dünya çapında tanınmaktadır.  Sadece Moskova’da yetmişten fazla tiyatro bulunmaktadır.  Bu özellikleri nedeniyle Rusya her yıl Dünya'nın pek çok ülkesinden milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

Türkiye’den Rusya’nın çeşitli şehirlerine direk uçuşlar gerçekleşmektedir.