Almanya Vizesi

Almanya Vize başvuruları, Ankara’da ki Büyükelçilik, İstanbul ve İzmir’de ki Başkonsolosluk merkezlerine yapılabilmektedir.  Başvurular aracı bir kurum tarafından randevu alınarak gerçekleştirilebilir.

Almanya vize başvurusu yapabilmek için başvuru tarihinde pasaportunuzun en fazla 10 yıl önce alınmış olduğundan emin olmalısınız. 10 yıldan eski zaman içinde alınmış olan pasaportlar kabul edilmemektedir.

Uzun süreli programlar için Oturum Vizesi müracaatında bulunmak gerektiğinden program başlangıcınıza en az 3 ay kalan vize başvurunuzun yapılmış olması tavsiye edilmektedir.

Almanya İkamet Yasası gereği, uzun dönem vize alacak olan öğrencilerin ödeme gücünün olduğunu gösterir bir taahhütname sunmaları veya Almanya’da açılacak bir bloke hesap ile bunu ispatlamaları gerekmektedir. Söz konusu taahhütnamede yada bloke hesapta  Federal Eğitim Teşvik Kanunu’na göre aylık € 659 veya yıllık € 7.908 kullanım için yeterli meblağların bulunduğu gösterilmelidir.

Diğer tüm ülkeler gibi, gerekli olan gelir, eğitim ve diğer evraklarında sunulması gerektiği başvurular ile ilgili tüm bilgileri KARE Yurtdışı Eğitim ofislerinden edinebilirsiniz.